אודות

נעים להכיר, נעמה מנוסי

שמי נעמה מנוסי, ילידת ירושלים, נשואה לניר מנוסי, אם ל-6 ילדים.

מזה שנים רבות אני זוכה ללמד נשים את תורת הנפש החסידית בבית הספר לתורת הנפש, של הרב יצחק גינזבורג, ובבתי מדרש שונים ברחבי הארץ, ומנגישה את תורת החסידות על עומקה ורוחבה בשפה שנוגעת ללב דורנו.

מבחינתי, חיים בלי לימוד זה כמו לחיות בגוף ללא נשמה. הלימוד מחייה ומשיב נפש. בשביל זה אני קמה בבוקר – כדי לבשל כמה מנות שישביעו את הנפשות, ויתנו להן דלק לגשת יותר מכוונות לאתגרי חייהן.

החזון שלי הוא שתרבות הפנאי שלנו תהיה תרבות של לימוד בחברותא, לימוד שמעמיק את המפגש והקשר שלנו עם עצמנו, עם הזולת ועם המקורות. חוויה של לימוד תורה משמעותי -מחלחלת לעומק העומקים של הנפש ומחברת למעיינות הנשמה. אני מאמינה שאדם המחובר לנשמתו זוכה לחיים מלאי משמעות ושמחה פנימית.

לצד השיעורים, אני מנהלת קליניקה משגשגת שבה אני מלווה נשים וזוגות, בתהליכים של חיבור פנימי המובילים לצמיחה אישית והבראת מערכות היחסים בחייהם.

בכל פעם מחדש אני מתרגשת לראות את החוכמה של תורת הנפש, בזיהוי שורש הבעיות ובנתינת המענה האמתי והנכון ביותר לפתרונן.

באתר, ריכזתי תכנים משובחים ומתוקים שמחכים במיוחד עבורך.

אני מזמינה אותך להיכנס איתי אל מעיינות תורת הנפש היהודית ולגלות את האוצרות שיאירו אותך

תתכונני לשינויים מפעימים בחייך!

שלך,

נעמה

מהי תורת הנפש החסידית?

כל תקופה מביאה איתה את האתגרים שלה, והרפואה שלה.

אנו חיים בעידן חסר תקדים בהישגים הטכנולוגיים שלו, אך גם במידה בה הם מושכים אותנו החוצה ומרחיקים אותנו מעצמנו. רוב הזמן איננו שמים לב לכך. אך ברגעים מיוחדים ויקרים של צלילות הדעת אנחנו נזכרים: הדברים האמיתיים מסתתרים בפנים.

במסורת היהודית מקובל לומר שהקדוש ברוך הוא "מקדים רפואה למכה" – שולח את הפתרון עוד לפני הבעיה. כך גם בדורנו. לפני כשלוש-מאות שנה, רגע לפני שהעידן המודרני התפרץ לבמת ההיסטוריה, נשלחה לעולם נשמה מיוחדת שתצייד אותנו בהשראה ובכלים שישמרו אותנו מחוברים פנימה – לעצמנו, לבוראנו, לאנשים שסביבנו ולמעמקים הטמונים במורשת הרוחנית שלנו.

שמו היה רבי ישראל בעל שם טוב. אישיות ייחודית וחידתית זו הסתובבה בעיירות היהודיות של מזרח אירופה והפיחה חיים חדשים בכל מי שפגשה. היא הזכירה להם את הנשמה ששוכנת בתוכם, וכיצד לעורר אותה ולחבר אותה לשורש שלה. בלי למחוק אות אחת מכל מה שנכתב לפניו, הוא חולל מהפכה: החסידות, תנועה של התחדשות רוחנית שמתפשטת וצומחת עד היום הזה.

מקור ההשראה של הבעל שם טוב הייתה תורת הנסתר היהודית, הקבלה. בידיו, היא הפכה מתורה מיסטית המתמקדת בעולמות עליונים לתורת נפש המדברת על לב האדם.

תורת הנפש החסידית מגלה רובד חדש לגמרי בהבנת התורה והחיים, וחושפת את רחמי ה' הנמצאים בשורש הכל. לפי ספר הזוהר כל מצוות התורה הן למעשה עצות איך להיות בחיבור עם ה'. גם הייסורים והקשיים שאנו עוברים בעולם מתגלים כחלק ממערכת של השגחה שמזמינה אותנו להעמקת הקשר עם ה'. רחמי ה' הם כמו רחם של אהבה שמי שזוכה להתחבר אליה – יכול להיוולד מחדש, ולהצמיח כוחות חיים של אמונה, בטחון ושמחה שאינם תלויים כלל במציאות החיצונית.

הבעל שם טוב שפך אור חדש גם על מהות האדם ודרכו להתחבר לעולמות העליונים. תורתו מתייחסת אל האדם מתוך כבוד, אהבה וחמלה – אך גם מתוך התוויית דרך לשינוי, עידון ותיקון. היא כוללת הדרכה מפורטת לאדם כיצד להתקרב לה', לעצמו ולסובבים אותו, כיצד לשלב בין ענווה לבין גדילה והתעצמות, כיצד לרפא את פצעי נפשו ולגלות את השליחות האישית שלו.

בעקבותיו הגיעו תלמידים ותלמידי תלמידים שהמשיכו לפתח ולהגדיל את תורתו – רבי שניאור זלמן מליאדי, רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב, רבי נחמן מברסלב, ועוד רבים אחרים. אף הם היו למעשה יועצים נפשיים שעזרו לאנשים להתחבר אל הניצוץ האלוקי שבתוכם ולחיות מתוך התבוננות, תפילה ושמחה.

היום החסידות הפכה לעולם ומלואו של הגות, השראה, רגש ויצירה. אך בליבה היא עדיין בראש ובראשונה תורת נפש שבכוחה לחבר אותנו מחדש אל העיקר – מעיין החיים שבעומק הלב שלנו.

מעניין אותך לשמוע עוד על תורת הנפש החסידית? מוזמנת לצפות בשיעור הבא

מבצע פסח אביבי

כל האתר ב-50% הנחה!